Krótka historia portfela

Stary portfel

Krótka historia portfela

Może być niewielki i minimalistyczny albo sporych rozmiarów, a przy tym niezwykle dekoracyjny. Współcześnie na rynku galanterii skórzanej znajdziesz bogaty wybór różnorodnych portfeli. To jeden z tych dodatków, które zawsze warto mieć przy sobie. Jednak kiedy właściwie zapanowała moda na portfele i jak ewoluowała przez lata? Zapraszamy na naszą krótką opowieść o historii portfeli. 

Materac, trzos i sakiewka – czyli gdzie chowano pieniądze

Transakcje płatnicze znane są od wieków, ale przez lata ich forma znacznie się zmieniła. Pierwsze wymiany towarów moglibyśmy określić mianem barteru. Tak oto piekarz płacił chlebem albo mąką, z kolei rolnik odwdzięczał się samodzielnie wyhodowanymi warzywami. Było jednak wiadome, że taki stan nie może trwać wiecznie. Początkowo za walutę uznano złoto i różnego rodzaju kosztowności, a w VII wieku p.n.e. do obiegu trafiły pierwsze monety.

Wraz z wprowadzeniem nowych zwyczajów pojawiło się pytanie, gdzie przechowywać pieniądze? Problem ten był rozwiązywany w różny sposób zależnie od statusu majątkowego danej osoby. Możnowładcy i dostojnicy państwowi posiadali w swoich posiadłościach specjalne skarbce, w których przechowywane były m.in. klejnoty, monety oraz łupy wojenne. Wszystkie przedmioty posiadały bardzo wysoką wartość. Niektórzy z kolei brali przykład z piratów i podobnie jak oni zakopywali skrzynie ze skarbami. Jednak oba przypadki dotyczyły przede wszystkim bardzo bogatych osób.

W jaki sposób noszono pieniądze przy sobie? W Polsce wykorzystywano trzosy, czyli skórzane pasy z kieszonkami. Na świecie zdecydowanie najczęściej wybierano sakwy, a więc woreczki na pieniądze i kosztowności. W zależności od majętności człowieka sakwa mogła być wykonana np. ze skóry albo lnu. Zdarzało się, że w torbie znajdowały się nie tylko pieniądze, ale także inne drobiazgi, a nawet jedzenie. Z kolei inni śmiałkowie decydowali się na schowanie swoich oszczędności… pod materacem albo w skarpecie. 

Współczesne portfele

Słowo portfel wywodzi się od portmonetki, która z kolei jest efektem połączenia dwóch francuskich słów: porter (nosić) oraz monnaie (moneta). Wraz z wprowadzeniem do obiegu banknotów pojawiła się potrzeba stworzenia nowego schowka, który pomieści nie tylko monety, ale i banknoty. Początkowo wiele pieniędzy charakteryzowało się znacznymi rozmiarami, przez co i same portfele były duże.

Akcesoria tworzono przede wszystkim ze skóry naturalnej, jednak na taki dodatek mogli sobie pozwolić wyłącznie ludzie z wysokich warstw społecznych. Wraz ze zmniejszaniem się banknotów ewoluowały też portfele. Kolejne zmiany były wynikiem wprowadzenia kart płatniczych. Niektóre osoby całkowicie zrezygnowały z korzystania z gotówki, w związku z czym modne stały się malutkie portfele, które mieszczą jedynie karty i dokumenty. Jednak współcześnie trudno jest mówić o jednej dominującej tendencji, chyba że mogłaby się nią stać różnorodność. Bogaty wybór galanterii skórzanej obfituje zarówno w duże portfele typu piórnik, jak i w poręczne portmonetki. Dzięki temu każdy człowiek z łatwością może znaleźć swój wymarzony model.

Klienci coraz chętniej sięgają po portfele z technologią RFID. Tego typu modele chronią, znajdujące się wewnątrz karty, przed nieautoryzowanymi transakcjami. Jest to z pewnością świetny wybór dla wszystkich osób ceniących sobie bezpieczeństwo. 

Przy okazji zapraszamy do naszego sklepu gdzie znajdą Państwo ogromny wybór portfeli damskich i męskich:

Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *